هر آنچه درباره ی این دوره باید بدانید

پس از آنکه رابطه اسلام و ملیت مورد بحث قرار گرفت، رابطه اسلام با تجدد غربی در کتاب «اسلام و توسعه» تبیین می ‏شود. یکی از مهمترین مباحثی که استاد شهید مرتضی مطهری به آن توجه عالمانه نمودند، پاسخگویی اسلام به نیازها و اقتضائات انسان است. اسلامیت جامعه اسلامی چگونه می‌تواند در جوامع بشری که دائماً در حال تغییرند، ماندگار و دارای سخن برتر باشد. چگونه اسلامِ حدود هزار و چهارصد سال پیش می‌تواند جوابگوی مسایل بشری در علوم و مسایل مختلف باشد. این مسأله که با ماهیت جامعه اسلامی گره خورده، در کتاب «اسلام و توسعه» مطرح شده و در این کتاب به دو دسته قوانین در اسلام (ثابتات و متغیرات) اشاره شده است که براساس ثابتات و اصول، قوانین متغیر به تناسب شرایط زمان قابل استخراج و تبیین است و این سازوکاری است که اسلام را برای همیشه تاریخ ماندگار و کارآمد می ‏کند.
همانطور که در کتب سیره‏ شناسی می‏خوانید، این سازوکار در آنجا هم وجود دارد؛ سیره عبارت از اصول ثابتی است که در زندگی معصومین وجود دارد و یکی است، اما سیر متغیراتی است که در عصر هر معصوم با توجه به شرایط دستخوش تغییر می شده است.

پس از طرح مبحث روحانیت که وظیفه احیاگری تفکر دین را دارند و مبحث اجتهاد که ابزار و قوه محرکه این احیاگری است، نوبت به شاخصه های احیاگری تفکر دینی می ‏رسد که در کتاب احیای تفکر دینی و علل دین گریزی مطرح می ‏شود. شهید مطهری خود به عنوان یک اصلاح گر و محیی دینی به انحرافات آموزه‏ های دینی خیلی توجه می‏ کردند، که در سراسر این سیر مطالعاتی قابل مشاهده است. به عنوان مثال اگر در کتاب اول بحث آزادی، هجرت، جهاد و برده ‏داری را مطرح کرده ‏اند برداشت ‏های غلطی که از این مفاهیم وجود داشته را اصلاح کرده و به احیای این ارزش ‏های اسلامی پرداخته ‏اند و در سایر کتاب ‏ها هم به همین منوال عمل کرده ‏اند.
در این کتاب از اهم مواردی که شهید مطهری به عنوان مردگی تفکر مسلمانان امروزی ذکر می‏ کنند تفکر مسلمین درمورد نقش عمل در سعادت انسان است.
اهمیت بحث در اینجاست که اگر احیاگری تفکر دینی انجام نگیرد و انحرافات و سوء‏برداشت‏ها از دین ادامه پیدا کند افراد احساس می‏ کنند که با این مفاهیم دینی نمی‏ توانند ارتباط برقرار کنند و به سعادت برسند، لذا از دین گریزان می‏ شوند، استاد شهید در همین راستا به نقش کلیسا در گریز مسیحیان از دین پرداختند و سایر عوامل دین گریزی را که عبارت از نارسایی مفاهیم فلسفی، نارسایی مفاهیم اجتماعی، اظهارنظر افراد غیرمتخصص، محیط نامساعد و تسخیر سنگر پرخاشگری است ذکر کرده‏ اند.

شیوه قانون‏گذاری اسلام که سازوکار تطبیق متغیرات بر ثابتات را فراهم کرده است، این امکان را برای دین اسلام فراهم کرده است که دین خاتم باشد و تعالیم و قوانین دین پیامبر بدون حضور شخص پیامبر برای همیشه پابرجا باشد. کتاب پایان پیامبری به تبیین این امر می ‏پردازد. در این کتاب مطرح شده که رشد بشریت در عصر پیامبر خاتم موجب شده نه تنها پیامبریِ تشریعی، بلکه پیامبریِ تبلیغی هم ختم شود، در این عصر علمای امت تحت تعلیم ائمه اطهار ع نقش پیامبران تبلیغی را ایفا می‏ کنند. بر این اساس ائمه اطهار معلمین پیامبران تبلیغی (علمای ربانی) دین خاتم بوده ‏اند

در این دوره کتاب بینش رفتار قرآنی نیز تدریس می شود.

این مجلد از کتاب ضمن توجه به تمام آیات سوره در قالب سیاق‌های مشخص‌شده در تفسیر شریف المیزان، در هر سیاق به یک آیه توجه ویژه شده و موضوع آن از نظر علمای ربانی مورد بررسی قرار گرفته است.

سوره هایی که در این مجلد مورد بررسی قرار می گیرد :

مرسلات، طارق، تکویر، بینه، نازعات، شمس، لیل، دخان، قارعه و قیامت

استاد دوره :

جناب آقای یاسر طاهر رحیمی

مدرس دانشگاه، محقق و پژوهشگر

ایشان فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام هستند.

از اساتید برجسته ی بینش مطهر می باشند.

نحوه ی برگزاری دوره

این دوره به صورت آنلاین می باشد

مباحثه در نرم افزار قرار و کلاس در پلتفرم الوکام می باشد

این دوره ۱۲ جلسه است که هفته ای یک جلسه و چهارشنبه ها ساعت ۱۸ می باشد.

مباحثه از ساعت ۱۶.۴۵ شروع می شود.

حضور در مباحثه و کلاس اجباری است.

پایان هر کتاب آزمون کتاب باز برگزار می شود.

حداکثر غیبت ۲ جلسه می باشد و چنانچه غیبت بیش از ۲ جلسه باشد اجازه ی شرکت ندارید و شهریه دوره فقط ۳۰ درصد آن برگشت داده می شود.

الان ثبت نام کنید