هر آنچه درباره ی این دوره باید بدانید

از جمله اهم اصول و سیره همه معصومین، سیره تبلیغی است. بحث تبلیغ علی‏رغم تصور و برداشت ناصوابی که از آن شده است، بحث بسیار مهمی است که نه فقط برای گروه خاصی به عنوان مبلغین می‌‏باشد، بلکه مانند امر به معروف وظیفه‌‏ای همگانی برای همه احاد جامعه است. در کتاب تبلیغ، شرایط موفقیت پیام ‏رسانی و تبلیغ در مؤلفه‌‏های ۱) محتوای پیام؛ ۲) ویژگی‏‌های مبلغ؛ ۳) شیوه‏‌های تبلیغ و ۴) ابزارهای تبلیغ مورد توجه قرار گرفته است. در کتاب تبلیغ بعد از تبیین جایگاه و اصول تبلیغ و ویژگی‏‌های تبلیغ اسلامی، همه این مباحث با مهمترین و موفق‏ترین حرکت تبلیغی جهان اسلام و بلکه بشریت، در نهضت حسینی، به عنوان تجلی تام و کامل تبلیغی سیره معصومین، معرفی می‏‌شود. همچنین کتاب تبلیغ، مرجع مناسبی برای استخراج روش‏‌های تبلیغی – تربیتی و مهارت‌‏دهی آموزشی و تبیین چگونگی تدریس برای استادان و مربیان و سرگروه‌های بینش مطهر است

هر فرد و جامعه­‌ای برای دستیابی به آزادی­‌های انسانی، و برای حرکت در مسیر عبودیت و آزادی بندگی تا وصول به غایت و هدف خلقت، نیاز به الگوهای بشری دارد، انسان­‌هایی که تجلی وحدت شخصیت را در حضور خداوند در زندگی به نمایش گذاشته‏‌اند، دارای اصول، سبک، سیره و منظقی هستند. اصول حاکم بر زندگانی معصومین، موضوع کتب سیره‌‏شناسی است. سیره به دست آوردن آن منطق عملی است که از سیر محدود به زمان و مکان عمر معصومین به دست می­‌‌آید. موضوع سیره‌­شناسی بسیار مهم و سرنوشت‌­ساز است زیرا اگر نگاه سیره‏‌شناسانه به سیر زندگی معصومین وجود نداشته باشد، افراد در نسبت با دین یا به وادی تحجر و یا به ولنگاری مبتلا می‏‌شوند. متحجرین به نام دین به سیر و روایت و نقلی استناد می‏‌کنند و کج‏‌فهمی از دین می‏‌کنند. سیرخوانی برای سیره‌‏شناسی بر اساس اصول و منطق حاکم بر سرگذشت زندگانی در همه آثار شهید مطهری حاکم است. از این جهت این کتاب از کتب محوری است. در کتاب «سیره نبوی» اصول حاکم اعم از اصول ملغی و ایجابی بر زندگی پیامبر اکرم که اصول حاکم بر زندگانی همه معصومین نیز می‌‏باشد، مورد مطالعه قرار می‏‌گیرد. در پایان کتاب، در خصوص ویژگی خاص پیامبر در مساله امی بودن که شامل بقیه معصومین نبوده است، مورد بررسی وتحلیل قرار می‏‌گیرد.

در سیره امیرالمؤمین دو اصل جاذبه و دافعه که سنت حاکم بر کل هستی است به نحو اشد و اکمل تبلور می‏‌یابد. بر این اساس در این کتاب جاذبه حداکثری در مسیر حریت، عبودیت و خدا در زندگی انسان و دافعه شدید در دفع جهالت و نفاق در قالب ناکسین، قاسطین و مارقین بررسی شده است.نکته قابل توجه در سیره امیرالمؤمنین این است که ایشان شرایط مختلف مبارزه و انقلابی­‌گری در دوران کفر، وزارت در دوران پیامبر، صلح و سازش بعد از غصب خلافت، حاکمیت و جهاد با دشمنان درونی و بیرونی را در زمان خود داشته است و این اقتضائات گوناگون موجب شده سیره کامل و جامعی از سیر زندگی ایشان برای ما قابل استخراج باشد، به گونه‌‏ای که شرایط صلح و سازش حسنین در زمان معاویه، شهادت­‌طلبی امام حسین، سیاست­‌گریزی امام صادق، مشاورت امام رضا و شرایط عسرت سایر ائمه طاهرین به گونه‌‏ای در سیره آن امام همام قابل ردیابی است. بر این اساس سیره امیرالمومنین از یک طرف تبیین و توضیح سیره نبوی است و استمرار سبک و سلوک پیامبرانه پیامبر اکرم را نشان می‌‏دهد و از طرف دیگر مدخل خوبی برای ورود به سیره سایر ائمه می‏‌‍باشد.

برای هر راه و مسلکی، موانعی وجود دارد. در دین اسلام، بالاترین دشمن و خطرناک‏ترین بلای جامعه اسلامی، مربوط به دشمن داخلی یعنی مساله نفاق است. در طول تاریخ اسلام هرگاه جامعه اسلامی با فتنه‌‏ای مواجه شده است. همه ظلم و بی‏‌توفیقی استفاده از برکات حاکمیت معصومین، به خاطر وجود دو عامل بوده است، یکی جهل عوام و دوم نفاق خواص. هرگاه نفاق خواص بر گرده جهالت توده مردم سوار شود حتماً ایجاد فتنه می‏کند. در زمان کنونی و در آینده نیز بالاترین خطر، فتنه مذهبی است که نفاق خواص از جهالت عامه مردم، سوء‏استفاده می‏کند. در امر دین‏داری، دشمن‏‌شناسی از مهمترین الزامات موفقیت در راه است. برای عدم ابتلا و گرفتار شدن انسان در دام نفاق و همچنین در چگونگی مواجهه با آن، سیره‏‌شناسی معصومین بسیار لازم و ضروری است. که در کتاب «مسئله نفاق» به آن پرداخته می‏‌شود.

در این دوره کتاب بینش رفتار قرآنی نیز تدریس می شود.

این مجلد از کتاب ضمن توجه به تمام آیات سوره در قالب سیاق‌های مشخص‌شده در تفسیر شریف المیزان، در هر سیاق به یک آیه توجه ویژه شده و موضوع آن از نظر علمای ربانی مورد بررسی قرار گرفته است.

سوره هایی که در این مجلد مورد بررسی قرار می گیرد :

آیه الکرسی، یاسین، نبا، نوح، واقعه و ملک

نحوه ی برگزاری دوره

این دوره به صورت آنلاین می باشد

مباحثه در نرم افزار قرار و کلاس در پلتفرم الوکام می باشد

این دوره ۱۲ جلسه است که هفته ای یک جلسه و چهارشنبه ها ساعت ۱۸ می باشد.

مباحثه از ساعت ۱۶.۴۵ شروع می شود.

حضور در مباحثه و کلاس اجباری است.

پایان هر کتاب آزمون کتاب باز برگزار می شود.

حداکثر غیبت ۲ جلسه می باشد و چنانچه غیبت بیش از ۲ جلسه باشد اجازه ی شرکت ندارید و شهریه دوره فقط ۳۰ درصد آن برگشت داده می شود.

الان ثبت نام کنید